Potres koji je pogodio Zagreb prošloga mjeseca ozbiljno je oštetio velik broj zgrada, raselio obitelji i uzrokovao izuzetnu štetu koja, kombinirana s pandemijom koronavirusa, izgleda kao nekoliko spojenih kataklizmi. Ipak, ono što je građanima Zagreba pomoglo (i još pomaže) jest iOS i Android aplikacija LastQuake, koja je u vrijeme potresa bila jedna od aplikacija s najviše preuzimanja iz Hrvatske, a i danas ju mnogi prate kako bi se informirali o podrhtavanjima i potresima.

No, ono što je manje poznato jest činjenica da su serveri aplikacije imali problema upravo zbog ogromnog prometa iz Hrvatske, a nedugo poslije toga problem su postali i pojedinci koji su bez ikakvog razloga u komentarima aplikacije za potrese iznosili neke prilično neugodne stavove. Kako bih istražio kako sama organizacija EMSC, koja stoji iza aplikacije, gleda na potrese u Zagrebu i digitalni promet koji od Zagrepčana dolazi, razgovarao sam s Rémyjem Bossuom, glavnim tajnikom Europsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC). Ako ste samo skinuli aplikaciju, a ne znate tko je za njezin razvoj odgovoran, Rémy pojašnjava:

EMSC je neprofitna udruga koja okuplja seizmološke opservatorije u regiji (Hrvatski seizmološki institut je naš član). Nudimo brze informacije o potresima skupljajući podatke iz oko 100 mreža za praćenje diljem svijeta,

Nastavak članka … – Izvor članka

Članci u istoj kategoriji:

    Nije pronađen